Jak se naučit ovládat počítač a programy v něm?

7/6/2018 | |

Internet je brána k informacím, začněte u něj. Pokud jste začali číst tento text, pravděpodobně minimálně práci s internetovým prohlížečem zvládáte a máte tak z poloviny vyhráno. Internetový prohlížeč je bránou k informacím všeho druhu, včetně návodů, zábavného obsahu a aktuálních zpráv. Své znalosti si tak na internetu můžete snadno doplnit.

Nebojte se zeptat vyhledávače, pomůže vám kdykoliv

Neexistuje hloupý dotaz. Pokud vás odpověď na položenou otázku posune dále, ptejte se. A klidně se ptejte opakovaně. Je pochopitelné, že se někteří uživatelé stydí a bojí zeptat ostatních kolegů či známých. U koho je však stud v této oblasti zbytečný, jsou blízcí přátelé a rodina. Pokud je v okolí někdo, kdo by mohl znát odpověď na otázku či mohl ukázat řešení našeho problému s technologiemi, proč jej nepožádat o radu?

Naštěstí žijeme v době, kdy nám ani problém se studem nebrání přístupu k informacím. Existuje totiž pomocník, který poradí kdykoliv a je mu úplně jedno, na co se ptáte. Řeč je o internetových vyhledávačích.

Obrázek
Google.cz

Dnešní vyhledávače nabízí odpovědi na většinu myslitelných otázek. Stačí se jen správně zeptat. I to je dnes snadnější, neboť se vyhledávače čím dál více snaží rozumět naší řeči a pracují s přirozeným jazykem. Stačí se tedy ptát stejně, jako kdybyste se chtěli zeptat někoho ve svém okolí.

Ukázka hledání odpovědí na otázky s pomocí vyhledávačů

Zkuste do vyhledávače zadat váš dotaz v podobném duchu, jako můžete vidět na ukázkách níže. Možná budete překvapeni, jak snadno jste nalezli řešení problému. Lepší vyhledávání výsledků na otázky v přirozeném jazyce dnes nabízí vyhledávač Google.cz, vyzkoušet nicméně můžete i stále populární Seznam.cz.

Ukázka vyhledávání:

Vyhledat lze prakticky cokoliv vás napadne. Při práci s výsledky je třeba dbát zásad online světa a přemýšlet, než něco potvrdíme a odklikneme. S trochou kritického myšlení a zdravého nadhledu se v online světě neztratíte.

Pro doplnění znalostí pomohou online kurzy

Vedle nejrůznějších publikací v knihkupectvích a knihovnách jsou hodnotným zdrojem online články. Pokud ale dáváte přednost praktickým ukázkám s komentářem, jsou ideální variantou online kurzy. V rámci nich vás zkušení lektoři provedou výukou v dané oblasti a naučí základy i pokročilé funkce. Některé kurzy jsou zdarma, většina jich je nicméně placených.

Obrázek
Vimvic.cz

I tak se dá dostat k zajímavým kurzům, např. prostřednictvím stránek Seduo.cz a VimVic.cz. Bezplatné kurzy lze nalézt např. ke kancelářským nástrojům MS Office a mnohým dalším. Neocenitelným zdrojem je také portál YouTube, kde lze při správném hledání narazit na nejrůznější tipy a návody.

Díky českým překladům v projektu Khan Academy můžete zjistit, jak funguje internet a pokud byste chtěli nasát obecné znalosti o fungování internetu a technologií, určitě zhlédněte skvělá videa od CZNIC. Ze zahraničních projektů zmiňme Udemy.com a Coursera.com, kde lze nalézt tisíce kurzů od těch nejjednodušších po ty profesionální. Ne všechny jsou samozřejmě zdarma a nezbytností je znalost angličtiny.